sobota, 24 listopada 2012

OBRAZ KOBIETY KIEROWCY


Mężczyzna a kobieta - kto lepiej prowadzi? Ach tak, tak… na temat tego, jakimi jesteśmy kierowcami, doczekałyśmy się nieskończonej ilości kawałów i kpin. Bla bla bla… ; ) Oczywiście twórcy reklam, nie mogliby pominąć takiego wizerunku nas: kobiet, których miejsce niekoniecznie to to, za kierownicą… bo na nim, skupiamy się nie na drodze. Koncentrujemy się wtedy: na poprawie makijażu i sprawdzaniu co sekundę, czy aby na pewno dobrze się prezentujemy ;D … nie wspominając o prowadzeniu rozmów przez telefon….


Osobiście znamy mnóstwo kobiet, które za kółkiem radzą sobie świetnie. Nie jeden Pan, mógłby uczyć się od nich cierpliwości, i nabywać umiejętności.. : )

W reklamach jednak to Panowie mówią o zaletach auta, dają popis swoich umiejętności.  A kobieta? A ta, tworzy dodatek – jest ładną Panią uśmiechającą się. I tak nieraz nie aspirujemy nawet do tego, by spróbować siąść za stery auta, ponieważ inny obrazek jest nam pokazywany. Mężczyzna a kobieta - w świecie reklamy, przepaść bez dna...

Badania (zespołu naukowców pod kierunkiem Dr Courtney von Hippel, z wydziału psychologii Uniwersytetu Queensland) wykazały, że przez powątpiewanie Panów w to, że potrafimy dobrze jeździć, pojawia się  w nas niska samoocena, i dekoncentrujemy się za kółkiem częściej niż oni. Ulegamy podświadomie stereotypom…. „Według Dr von Hippel może to wynikać chociażby z takich zachowań jak trzęsienie głową partnera siedzącego obok kobiety-kierowcy, wykonywaniu dziwnych ruchów, które dekoncentrują prowadzącą samochód. A wtedy nie trudno o wypadek.”….No tak, jeśli ktoś ciągle powtarza, że czegoś nie umiemy, to w końcu same w to wierzymy.


Właśnie przez ten stereotyp, osłuchanie się z naszą niezaradnością, nie raz mogą mylić nam się pewne rzeczy, co wykorzystają reklamodawcy w spotach jak np. w tym : ( I oczywiście kobietą prowadzącą auto jest blondynka - standardowy obraz kobiety;))


:D

My jednak uważamy (i na pewno nie jesteśmy w tym odosobnione), że i w grupie mężczyzn i kobiet są ci źli i dobrzy kierowcy… po prostu o wpadkach kobiet mówi się częściej, i bardziej te są wyśmiewane. A reklamy? W nich zawsze będą pojawiać się stereotypowe role – bo to one gwarantują skuteczność przekazu – lepiej są odbierane, bo nie kłócą się z tym, co przyjęło się za naturalne…obraz kobiety nieumiejętnie jeżdżącej - to się sprzedaje.

Odchodząc od umiejętności Pań za kierownicą. Panuje powszechnie opinia, że nie znamy się na parametrach technicznych aut (nawet się tym nie interesujemy) , i wybieramy auto kierując się jego wyglądem. Hmmm… no większość z nas to urodzone estetki. Producenci dobrze wiedzą, że lubimy się wyróżniać  i posiadać niebanalne ozdoby...Znalazłyśmy w sieci piękną, a zarazem niezwykle kobiecą ozdobę auta, a mianowicie… rzęsy! J tak, tak… jak już ma być kobieco, to na całego ;D gadżet ten stał się hitem w wielkiej Brytanii i USA. 
Podoba Wam się taki sposób nadania odpowiedniego charakteru auta? :D

Czekamy na Wasze wypowiedzi.

A Wy, za jakich kierowców uważacie kobiety? Sądzicie, że reklamy, czy ogólnie krążąca opinia, są adekwatne do rzeczywistości? Pozdrawiamy, i nie zapomnijcie zajrzeć do nas we wtorek... ŻRÓDŁA:

4 komentarze:

 1. jesteśmy najlepsze ^^

  OdpowiedzUsuń
 2. chyba takiej ozdoby bym nie chciała, ale nasze umiejętności kierowcy dla mnie są całkiem spokoooo :)

  OdpowiedzUsuń
 3. To utarty stereotyp. Kobiety często nawet lepiej prowadzą, chociaż są wyjątki ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. o tak... a wyjątki te potwierdzają regułę ^^

  OdpowiedzUsuń