sobota, 8 grudnia 2012

NIEPEŁNOSPRAWNA = PEŁNOSPRAWNA


Wiele miejsca poświęcamy stereotypom, uprzedmiotowieniu kobiet itp. Dziś to się jednak zmieni. Zajmiemy się wizerunkiem kobiet niepełnosprawnych w reklamach. Czy takie funkcjonują? Do tego wpisu zainspirowała nas reklama rajstop: „Adrian kocha wszystkie kobiety”, gdzie modelką reklamującą owy produkt, jest Monika Kuszyńska – była wokalistka zespołu Varius manx. Uległa parę lat temu wypadkowi, i od tamtego czasu porusza się na wózku inwalidzkim. Przeważnie osoby niepełnosprawne, widzimy przy okazji tworzenia kampanii społecznych. W tym przypadku mamy do czynienia z komercją. Naszym zdaniem to dobre posunięcie, do tego, by w końcu coś się zmieniło. Świat ma tyle w sobie barw, różnorodności. Ludzie również. Każdy ma prawo do tych samych marzeń, realizacji takich samych celów.


Reklama ta pokazuje, że seksowność, zmysłowość, radość życia, płynie z wnętrza. Nie jest domeną tylko pełnosprawnych osób. Świat ma być otwarty, ma być dla wszystkich, aby każdy znajdował w nim miejsce dla siebie. Bez poczucia dyskryminacji, i inności. 

OBAWY ZWIĄZANE Z KAMPANIĄ

Przeczytałyśmy parę artykułów z wypowiedziami p. Moniki, dotyczących jej obaw wzięcia udziału w kampanii. Jak przyjmą ją ludzie? Jest to chyba pierwsza komercyjna reklama, w której występuje osoba na wózku. Dla nas obawy te były nad wyraz, bo nie dość, że p. Monika jest piękną kobietą, to cała reklama, jest wyrafinowana, seksowana. Nam podoba się bardzo, i powinna stanowić wzór dla innych twórców reklam, i ukazać otoczeniu, ze modeling, świat mediów jest dla każdego.

ŹRÓDŁO: http://www.kominek.in/page/3/

4 komentarze:

 1. ja widzę tylko jedno ale związane akurat z tą reklamą, skoro jej prawa noga została podtrzymana przez jakąś rzecz to moim skromnym zdaniem nie powinna być ona usuwana, teraz to wygląda nienaturalnie ... pomysł jako pomysł zły nie jest ale ta noga denerwuje

  OdpowiedzUsuń
 2. nie jest nic usunięte - wszystko zależy od ustawień monitora. To zdjęcie - na bilbordach widać wyraźnie, odbicie w podłodze. Podr

  OdpowiedzUsuń
 3. przedsawione piękno w piękny sposób jak dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. super, że podjęłyście ten temat. Reklamie tej mówię: Tak

  OdpowiedzUsuń